The Decorah Park and Recreation Fair Fun Run was held Saturday, July 13, with 145 people registering.

The overall male champion in the three-mile run was Kyle Hosting of Decorah with a time of 15:43. The overall female champion was Katie Nimrod of Decorah with a time of 19:59.

Kids 12 and under were also able to participate in a ¾-mile run. The overall male champion of the kids race was Matt Franzen of Decorah with a time of 4:32, and the overall female champion was Grace Syverson of Decorah with a time of 4:44.

Awards were given for first-third place in each division.



Kids race

(Name, town, time, overall rank)

Male 6 and under - 1. Gabrio Norton, La Mesa, Calif., 5:57.7, 27; 2. Davis Coppola, Decorah, 6:03.9, 30; 3. Luke Franzen, Decorah, 7:16.2, 40; 4. Haaken Dohse, Chanhassen, Minn., 7:27.2, 42

Male 7-8 - 1. 1. Riley Snell, Decorah, 4:51.3, 5; 2. Gavin Groux, Calmar, 5:17.0, 15; 3. Brady Stille, Decorah, 5:22.7, 17; 4. Grant Huber, Decorah, 5:29.3, 19; 5. Brady Benzing, Decorah, 5:33.4, 21; 6. Abe Conway, Castalia, 5:40.9, 23; 7. Henry Weis, Decorah, 5:56.6, 26; 8. Travis Nordheim, Decorah, 9:02.9, 47

Male 9-10 - 1. Victor Norton, La Mesa, Calif., 4:51.9, 6; 2. Hogan Smith, Decorah, 4:57.8, 8; 2. Sam Conway, Castalia, 5:07.8, 12

Male 11-12 - 1. Matt Franzen, Decorah, 4:32.7, 1; 2. Luke Benzing, Decorah, 4:37.5; 3. Tanner Knutson, Decorah, 4:55.9, 7; 4. Mitchell Leschensky, Decorah, 4:59.2, 9

Female 6 and under - 1. Anna Huber, Decorah, 5:58.7, 28; 2. Kamryn Steines, Decorah, 6:58.7, 37; 3. Grace Blikre, Decorah, 6:59.7, 38; 4. Kylie Lemke, Decorah, 8:56.8, 46

Female 7-8 - 1. Kinsey White, Decorah, 6:05.5, 31; 2. Becca Kane, Decorah, 6:18.3, 33; 3. Kayleigh Smith, Farmersburg, 6:28.5, 35; 4. Jaden Weis, Decorah, 6:40.2, 36; 5. Jenna Lemke, Decorah, 7:22.5, 41; 6. Brielle Buresh, Decorah, 7:32.5, 43; 7. Ruby Sullivan, Decorah, 7:35.7, 44

Female 9-10 - 1. Cora Syverson, Decorah, 4:49.6, 4; 2. Emma Johnson, Decorah, 5:01.4, 10; 3. Fiona Buresh, Decorah, 5:04.9, 11; 4. Payton Taylor, Decorah, 5:09.8, 13; 5. Abby Moen, Decorah, 5:10.6, 14; 6. Isabella Knutson, Decorah, 5:21.8, 16; 7. Annika Franzen, Decorah, 5:28.9, 18; 8. Emily Carolan, Decorah, 6:03.4, 29; 9. Mya Sullivan, Decorah, 6:11.4, 32; 10. Shayla Smith, Farmersburg, 7:15.0, 39

Female 11-12 - 1. Grace Syverson, Decorah, 4:44.8, 3; 2. Mary Conway, Castalia, 5:33.3, 20; 3. Cassidy Carolan, Decorah, 5:33.7, 22; 4. Dahlyn Ott, Calmar, 5:34.0, 23; 5. Annetta Leschensky, Decorah, 5:56.3, 25; 6. Kaya Hougen, Decorah, 6:20.5, 34; 7. Ashley Schultz, Tulsa, Okla., 8:52.6, 45



Adults race

(Name, town, time, overall rank)

Male 14 and under - 1. Richard Weis, Decorah, 19:25.0, 9; 2. Clay Johansen, Decorah, 21:42.4, 22; 3. Tucker Young, Decorah, 22:30.8, 27; 4. Jens Dohse, Chanhassen, Minn., 22:52.8, 32; 5. James Groux, Calmar, 24:26.3, 37; 6. Brody Young, Decorah, 25:34.6, 39; 7. Drew White, Decorah, 24:39.5, 41; 8. Patrick Conway, Center Point, 25:44.0, 47; 9. Toby Conway, Castalia, 27:34.5, 60; 10. August Begalske, Sauk City, Wis., 29:58.4, 70

Male 15-19 - 1. Kyle Hosting, Decorah, 15:43.0, 1; 2. Ethan Pankow, Decorah, 16:16.1, 3; 3. Nathan Suhr, Decorah, 17:05.0, 4; 4. Holt Johansen, Decorah, 17:07.1, 5; 5. Parker Fretheim, Decorah, 17:41.4, 6; 6. Andrew Larson, Decorah, 17:49.3, 7; 7. Johan Pankow, Decorah, 18:32.5, 8; 8. Trevor Phillips, Decorah, 19:53.1, 10; 9. Brad Suhr, Decorah, 21:15.4, 17; 10. Sam Lanners, Eagan, Minn., 22:05.2, 24; 11. Evan Lawler, Osage, 22:53.2, 33

Male 20-29 - 1. Jacoby Boles, Albuquerque, N.M., 27:52.3, 61; 2. Andrew Hackman, Decorah, 29:31.5, 69

Male 30-39 - 1. Brent Buresh, Decorah, 20:23.4, 12; 2. Benji Nichols, Decorah, 23:18.6, 34; 3. Michael Blaesing, Monmouth, Ill., 24:37.3, 40; 4. Scott Bassford, Decorah, 26:15.7, 53

Male 40-49 - 1. Scott Conway, Castalia, 15:52.3, 2; 2. Dan Fretheim, Decorah, 20:46.1, 13; 3. Mark Franzen, Decorah, 22:05.6, 25; 4. Chad Westby, 22:08.3, 26; 5. David Lester, Decorah, 23:44.8, 36; 6. John Dambek, Decorah, 25:27.0, 44; 7. John Hjelle, Decorah, 25:52.5, 49; 8. Sean Kane, Decorah, 33:04.3, 80; 9. Ron Hougen, Decorah, 34:39.0, 83

Male 50 and over - 1. Kirk Kruse, Postville, 21:02.0, 14; 2. Tony Vondra, Decorah, 22:41.6, 29; 3. Linus Barloon, Decorah, 22:43.5, 31; 4. Paul Trafelet, Hawkeye, 26:42.7, 57; 5. Paul Ulvilden, Decorah, 29:04.6, 67; 6. Richard Tenneson, Decorah, 29:59.4, 71; 7. Kirk Jacobsen, Clermont, 30:52.7, 76

Female 14 and under - 1. Katie Nimrod, Decorah, 19:59.6, 11; 2. Kayla Quandahl, Decorah, 25:35.2, 45; 3. Alli Groux, Calmar, 25:35.9, 46; 4. Courtney Nordheim, Decorah, 26:09.7, 52; 5. Allison Yarwood, Broken Arrow, Okla., 31:16.5, 77; 6. Emma Fretheim, Decorah, 31:22.4, 78; 7. Maggie Kane, Decorah, 33:03.9, 79; 8. Alex Kane, Decorah, 34:54.8, 84

Female 15-19 - 1. Randi-Kate Canoy, Decorah, 21:13.2, 16; 2. Hannah Hougen, Decorah, 21:21.0, 18; 3. Tess Losallees, Decorah, 21:31.4, 19; 4. Emma Dambek, Decorah, 22:39.2, 28; 5. Katie Perez, Decorah, 26:09.3, 51; 6. Kayla Peterson, Decorah, 26:36.6, 55; 7. Kirsten Arneson, Decorah, 26:36.9, 56

Female 20-29 - 1. Ellie Stener, West Bend, Wis., 21:12.9, 15; 2. Erica Munkel, Decorah, 27:55.6, 63; 3. Laura Lemke, Decorah, 30:42.0, 73; 4. Kelli Jacobsen, Clermont, 30:52.4, 75; 5. Kirsta Durnin, La Crosse, Wis., 37:01.5, 85

Female 30-39 - 1. Marit Lee-Dohse, Chanhassen, Minn., 26:03.9, 50; 2. Stephanie Huber, Decorah, 27:55.1, 62; 3. Marie Conway, Castalia, 28:50.8, 65; 4. Sarah Smith, Farmersburg, 30:16.6, 72

Female 40-49 - 1. Cristy Nimrod, Decorah, 21:31.8, 20; 2. Staci Wicks, Cresco, 21:33.0, 21; 3. Elizabeth Leschensky, Decorah, 22:43.1, 30; 4. Kerry Fretheim, Decorah, 23:28.6, 35; 5. Linda Hougen, Decorah, 24:34.7, 38; 6. Jodie Enos-Berlage, Ridgeway, 24:50.9, 42; 7. Kris Franzen, Decorah, 25:52.0, 48