Nolan Heffern won three individual events Saturday at the conference meet. (Photo by Jennifer Bissell)
Nolan Heffern won three individual events Saturday at the conference meet. (Photo by Jennifer Bissell)

Women's team scores

1. Decorah 348; 2. West Union 263; 3. Waukon 259; 4. Manchester 189; 5. Calmar 179; 6. Cresco 141; 7. Sumner 140; 7. Elkader/Strawberry Point 140; 9. Monona/Postville 98



Men's team scores

1. Decorah 270; 2. Calmar 212; 3. West Union 206; 4. Manchester 137; 5. Cresco 112; 6. Waukon 108; 7. Monona/Postville 103; 8. Elkader/Strawberry Point 100; 9. Sumner 95



Getting to swim in the new Luther swimming pool for the first time, the Decorah swim team swam past the competition Saturday at the conference swim meet.

The girls team picked up 348 points, good for first place. West Union was second with 263 points. Calmar finished fifth with 179 points.

The Decorah boys team grabbed 270 points to win first. Calmar was second with 212 points.

This is the fourth year in a row the Decorah team has claimed first place.

Five records were broken Satruday. The girls 13-14 year-old medley relay of Amelia Folkedahl, Micayla Folkedahl, Katelyn Yee and Maria Lea set the conference record in a time of 2:02.27. They set the conference record earlier in the year. In the 200-free relay, the girls 13-14 year-olds of M. Folkedahl, Madelyn Jermier, A. Folkedahl and K. Yee set a new record in 1:49.65.

Ten-year-old Emma Bachelder set two new records. She set the 50 freestyle record in 29.57 seconds and the 100 free record in 1:06.35.

M. Folkedahl posted a new time for the 13-14 year-old girls in the 50 fly. Her time was 28.20 seconds.

Tuesday the Decorah swim team traveled to West Union, where they won 438-334 to finish the regular season.

The swim team ends the season undefeated.



Conference results

* new conference record

Boys 8 and under 100 medley relay - 1. I. Knaack, E. Folkedahl, A. Kittelson, B. Jermier, 1:38.80

Girls 8 and under 100 medley relay - 1. B. Duwe, A. Lovelace, M. Redenius, K. O'Hara, 1:30.79

Boys 9-10 200 medley relay - 1. B. Duwe, A.J. Morrow, G. Grimstad, J. Pipho, 2:47.18

Girls 9-10 200 medley relay - 1. G. Bachelder, E. Bachelder, K. Folkedahl, E. Kittelson, 2:43.92

Boys 11-12 200 medley relay - 1. C. Luzum, T. Peterson, T. Knutson, J. Redenius, 2:30.02

Girls 11-12 200 medley relay - 2. E. Miller, C. Yee, S. Malone, S. Guzman, 2:24,05

Boys 13-14 200 medley relay - M. Jermier, K. Maher, A. Krieger, J. Nottestad, DQ

Girls 13-14 200 medley relay - 1. A. Folkedahl, M. Lea, M. Folkedahl, K. Yee, 2:02.27*

Boys 15 and over 200 medley relay - 2. W. Yahr, Z. Lea, N. Heffern, T. Imoehl, 1:59.19

Girls 15 and over 200 medley relay - 1. H. Beierle, M. Tappe, J. Jenkins, T. Lundtvedt, 2:07.81

Boys 8 and under 25 free - 1. E. Folkedahl, 17.15

Girls 8 and under 25 free - 1. K. O'Hara, 19.49

Boys 9-10 50 free - 1. G. Grimstad, 33.00

Girls 9-10 50 free - 1. E. Bachelder, 29.57*

Boys 11-12 50 free - 1. T. Knutson, 29.88

Girls 11-12 50 free - 1. E. Miller, 30.73

Boys 13-14 50 free - 4. J. Nottestad, 32.36

Girls 13-14 50 free - 1. K. Yee, 26.63

Boys 15 and over 50 free - 4. Z. Lea, 26.39

Girls 15 and over 50 free - 1. M. Tappe, 26.86

Boys 9-10 100 IM - 1. G. Grimstad, 1:25.56

Girls 9-10 100 IM - 4. E. Kittelson, 1:38.94

Boys 11-12 100 IM - 1. T. Peterson, 1:21.56

Girls 11-12 100 IM - 2. C. Yee, 1:16.50

Boys 13-14 200 IM - 1. A. Krieger, 2:41.07

Girls 13-14 200 IM - 1. M. Folkedahl, 2:29.78

Boys 15 and over 200 IM - 1. N. Heffern, 2:14.50

Girls 15 and over 200 IM - 2. J. Jenkins, 2:44.26

Boys 8 and under 25 fly - 1. A. Kittelson, 21.89

Girls 8 and under 25 fly - 1. M. REdenius, 21.70

Boys 9-10 50 fly - 1. A.J. Morrow, 38.68

Girls 9-10 50 fly - 4. K. Folkedahl, 42.89

Boys 11-12 50 fly - 1. T. Knutson, 34.47

Girls 11-12 50 fly - 1. E. Miller, 35.51

Boys 13-14 50 fly - 2. A. Krieger, 32.22

Girls 13-14 50 fly - 1. M. Folkedahl, 28.20*

Boys 15 and over 50 fly - 1. N. Heffern, 26.18

Girls 15 and over 50 fly - 1. J. Jenkins, 30.55

Boys 8 and under 25 back - 1. A. Kittelson, 23.87

Girls 8 and under 25 back - 3. B. Duwe, 24.46

Boys 9-10 50 back - 1. G. Grimstad, 39.22

Girls 9-10 50 back - 7. G. Bachelder, 47.29

Boys 11-12 50 back - 2. C. Luzum, 39.29

Girls 11-12 50 back - 2. E. Miller, 36.78

Boys 13-14 50 back - 4. J. Nottestad, 38.83

Girls 13-14 50 back - 1. K. Yee, 31.86

Boys 15 and over 50 back -1. N. Heffern, 27.58

Girls 15 and over 50 back - 2. H. Beierle, 34.10

Boys 8 and under 50 free - 1. E. Folkedahl, 37.22

Girls 8 and under 50 free - 2. K. O'Hara, 42.52

Boys 9-10 50 free - 1. A.J. Morrow, 1:13.66

Girls 9-10 100 free - 1. E. Bachelder, 1:06.35*

Boys 11-12 100 free - 1. T. Knutson, 1:08.29

Girls 11-12 100 free - 2. C. Yee, 1:05.79

Boys 13-14 100 free - 3. A. Krieger, 1:03.07

Girls 13-14 100 free - 1. K. Yee, 59.61

Boys 15 and over 100 free - 5. W. Yahr, 59.98

Girls 15 and over 100 free - 2. T. Lundtvedt, 1:02.35

Boys 8 and under 25 breaststroke - 1. E. Folkedahl, 26.71

Girls 8 and under 25 breaststroke - 3. M. Redenius, 28.12

Boys 9-10 50 breaststroke - 1. A.J. Morrow, 43.86

Girls 9-10 50 breaststroke - 1. E. Bachelder, 39.73

Boys 11-12 50 breaststroke - 1. T. Peterson, 41.69

Girls 11-12 50 breaststroke - 3. C. Yee, 37.73

Boys 13-14 50 breaststroke - 4. C. Luzum, 44.06

Girls 13-14 50 breaststroke - 2. M. Lea, 35.97

Boys 15 and over 50 breaststroke - 2. Z. Lea, 32.49

Girls 15 and over 50 breaststroke - 1. M. Tappe, 36.62

Boys 8 and under 100 free relay - 1. A. Kittelson, B. Jermier, E. Holthaus, E. Folkedahl, 1:15.64

Girls 8 and under 100 free relay - 1. M. Redenius, J. Phillips, M. Moore, K. O'Hara, 1:24.98

Boys 9-10 200 free relay - 1. A.J. Morrow, J. Pipho, K. Tyler, G. Grimstad, 2:21.00

Girls 9-10 200 free relay - 1. E. Kittelson, K. Folkedahl, G. Bachelder, E. BAchelder, 2:20.56

Boys 11-12 200 free relay - 1. T. Peterson, C. Luzum, J. Redenius, T. Knutson, 2:10.57

Girls 11-12 200 free relay - 1. E. Miller, S. Guzman, D. Lundtvedt, C. Yee, 2:04.91

Boys 13-14 200 free relay - 2. K. Maher, M. Lea, J. Nottestad, A. Krieger, 1:56.94

Girls 13-14 200 free relay - 1. M. Folkedahl, A. Folkedahl, M. Jermier, K. Yee, 1:49.65*

Boys 15 and over 200 free relay - 1. Z. Lea, T. Imoehl, W. Yahr, N. Heffern, 1:43.32

Girls 15 and over 200 free relay - 1. J. Jenkins, T. Lundtvedt, H. Beierle, M. Tappe, 1:53.96



Results at West Union

* Note, not all results were legible and thus are not included

Boys 8 and under 100 medley relay - 1. I. Knaack, E. Folkedahl, A. Kittelson, B. Jermier, 1:37.5; 3. G. Huber, L. Rabe, A. Jones, E. Holthaus, 2:05.52

Girls 8 and under 100 medley relay - 1. M. Rhodes, M. Redenius, J. Alberts, K. O'Hara, 1:45.03; 3. B. Duwe, A. Lovelace, J. Phillips, M. Moore, 1:50.63

Boys 9-10 200 medley relay - 1. B. Duwe, A.J. Morrow, G. Grimstad, K. Tyler, 2:53.92; 2. Z. Jermier, N. Lovelace, J. Pipho, L. Folkedahl, 3:01.2

Girls 9-10 200 medley relay - 1. G. Bachelder, E. Bachelder, K. Folkedahl, E. Kittelson, 2:52.90; 3. J. Lundtvedt, C. Rooney, G. Thompson, M. Smedsrud, 3:17.13; 4. T. Sanderman, E. Carolan, A. Lensch, P. Taylor, 3:34.15

Boys 11-12 200 medley relay - 1. S. Robinson, T. Peterson, C. Luzum, A. Heine, 2:43.85; 3. N. Cowie, M. Leschensky, S. Peterson, G. Iverson, 2:59.54; 4. C. Johnson, J. Rolfs, K. Leuenberger, L. Iverson, 3:32.41

Girls 11-12 200 medley relay - 2. E. Miller, C. Yee, K. Bruening, D. Lundtvedt, 2:23.44; 3. A. Duncan, A. Casterton, S. Malone, S. Guzman, 2:38.36

Boys 13-14 200 medley relay - 3. T. Imoehl, B. Hogan, A. Krieger, C. Hamilton, 2:21.72

Girls 13-14 200 medley relay - 1. A. Folkedahl, M. Lea, K. Yee, I. Iverson, 2:08.75; 2. M. Jermier, K. Maher, M. Folkedahl, N. Heffern, 2:11.55

Boys 15 and over 200 medley relay - 2. T. Imoehl, Z. Imoehl, N. Suhr, W. Hawley-Bourcier, 2:17.88

Girls 15 and over 200 medley relay - 1. J. Beierle,, M. Tappe, C. Cowie, T. Lundtvedt, 2:12.93; 3. R. Haars, H. Klotzbach, K. Walter, K. Fjelstul, 2:36.10; 4. M. Hageman, C. Carolan, K. Walter, A. Zahasky, 3:05.63

Boys 8 and under 25 free - 1. E. Folkedahl, 17.24; 2. A. Kittelson, 17.35; 3. E. Holthaus, 19.28; 6. B. Jermier, 20.47

Girls 8 and under 25 free - 1. J. Alberts, 21.32; 3. B. Duwe, 21.78; 4. M. Rhodes, 22.0; 5. M. Redenius, 22.35; 6. M. Moore, 22.78

Boys 9-10 50 free - 5. J. Pipho, 38.0; 6. L. Folkedahl, 38.5

Girls 9-10 50 free - 1. E. Bachelder, 30.75; 4. K. Folkedahl, 35.99; 5. E. Kittelson, 36.06; 6. G. Bachelder, 39.16

Boys 11-12 50 free - 2. T. Peterson, 30.82; 3. C. Luzum, 32.72; 4. J. Rolfs, 36.02; 5. S. Peterson, 36.54; 6. E. Mitchell, 36.61

Girls 11-12 50 free - 2. S. Guzman, 32.38; 3. D. Lundtvedt, 32.89

Boys 13-14 50 free - 3. B. Hogan, 33.56; 4. C. Hamilton, 38.16; 5. T. Imoehl, 38.90

Girls 13-14 50 free - 2. M. Jermier, 27.82; 3. A. Folkedahl, 27.85; 5. K. Maher, 28.87; 6. M. Lea, 29.35

Boys 15 and over 50 free - 5. T. Imoehl, 28.19; 6. N. Suhr, 30.05

Girls 15 and over 50 free - 3. T. Lundtvedt, 28.88; 4. J. Beierle, 30.75; 6. R. Haars, 31.09

Boys 9-10 100 IM - 1. G. Grimstad, 1:29.37; 3. L. Folkedahl, 1:54.18

Girls 9-10 100 IM - 1. E. Bachelder, 1:24.62; 3. G. Bachelder, 1:45.18

Boys 11-12 100 IM - 1. T. Peterson, 1:21.31; 2. C. Luzum, 1:27.25; 3. S. Peterson, 1:36.77

Girls 11-12 100 IM - 1. C. Yee, 1:15.29; 3. A. Pipho, 1:37.40; 5. M. Hageman, 1:55.29

Boys 13-14 200 IM - 1. A. Krieger, 2:43.32

Girls 134-14 200 IM - 1. M. Folkedahl, 2:34.75; 2. K. Yee, 2:35.98; 3. M. Lea, 2:52.78

Boys 15 and over 200 IM - 2. T. Imoehl, 3:01.77

Girls 15 and over 200 IM - 2. T. Lundtvedt, 2:47.40

Boys 8 and under 25 fly - 2. A. Kittelson, 23.11; 3. A. Jones, 35.00

Girls 8 and under 25 fly - 1. M. Redenius, 24.50; 2. J. Alberts, 29.75; 3. J. Phillips, 31.15

Boys 9-10 50 fly - 1. A.J. Morrow, 36.39; 2. G. Grimstad, 37.45

Girls 9-10 50 fly - 2. K. Folkedahl, 43.93; 4. M. Smedsrud, 51.38; 5. C. Rooney, 51.86

Boys 11-12 50 fly - 1. C. Luzum, 37.26; 2. 2. E. Mitchell, 46.92; 3. G. Iverson, 48.35

Girls 11-12 50 fly - 1. E. Miller, 34.74; 2. S. Malone, 35.25; 3. K. Bruening, 36.72

Boys 13-14 50 fly - 1. A. Krieger, 33.33

Girls 13-14 50 fly - 1. M. Folkedahl, 29.97; 4. K. Maher, 33.99; 5. K. Walter, 39.20

Boys 15 and over 50 fly - 2. N. Suhr, 35.58

Girls 15 and over 50 fly - 1. M. Tappe, 31.28; 3. R. Haars, 35.41

Boys 8 and under 25 back - 2. B. Jermier, 28.66; 3. L. Rabe, 31.49; 4. E. Holthaus, 32.62; 5. G. Hubr, 36.00; 6. K. White, 39.85

Girls 8 and under 25 back - 1. B. Duwe, 22.36; 2. K. O'Hara, 24.22; 5. J. Phillips, 28.12; 6. M. Rhodes, 28.20

Boys 9-10 50 back - 1. G. Grimstad, 41.46; 4. B. Duwe, 47.56; 6. K. Tyler, 50.07

Girls 9-10 50 back - 2. A. Lensch, 49.49; 3. G. Bachelder, 49.52; 5. J. Lundtvedt, 53.79; 6. G. Thompson, 58.31

Boys 11-12 50 back - 2. S. Robinson, 48.50; 3. G. Iverson, 49.50; 4. E. Mitchell, 50.51; 5. K. Leuenberger, 51.44; 6. C. Johnson, 56.81

Girls 11-12 50 back - 2. E. Miller, 36.90; 3. A. Duncan, 40.62; 5. S. Guzman, 41.81; 6. S. Malone, 44.70

Boys 13-14 50 back - 2. B. Hogan, 46.68; 3. C. Hamilton, 50.06; 4. T. Imoehl, 53.98

Girls 13-14 50 back - 1. K. Yee, 32.67; 2. A. Folkedahl, 32.81; 3. M. Jermier, 33.55; 4. M. Folkedahl, 34.23

Boys 15 and over 50 back - 2. Z. Lea, 34.47

Girls 15 and over 50 back - 2. J. Beierle, 34.95; 3. R. Haars, 39.44; 6. H. Klotzbach, 41.86

Boys 8 and under 50 free - 1. A. Kittelson, 39.00; 2. E. Folkedahl, 39.87; 5. E. Holthaus, 48.41

Girls 8 and under 50 free - 2. K. O'Hara, 46.48; 3. J. Alberts, 46.78; 4. M. Rhodes, 46.81

Boys 9-10 100 free - 1. A.J. Morrow, 1:13.56; 6. N. Lovelace, 1:40.87

Girls 9-10 100 free - 2. E. Kittelson, 1:19.03; 4. K. Folkedahl, 1:25.76; 6. T. Sanderman, 1:27.81

Boys 11-12 100 free - 2. A. Heine, 1:25.40; 4. S. Peterson, 1:28.35

Girls 11-12 100 free - 1. C. Yee, 1:06.38; 3. E. Miller, 1:11.23

Boys 13-14 100 free - 2. A. Krieger, 1:03.43; 5. T. Imoehl, 1:26.78

Girls 13-14 100 free - 1. A. Folkedahl, 1:01.31

Boys 15 and over 100 free - 3. Z. Lea, 1:00.41; 6. N. Suhr, 1:08.36

Boys 8 and under 25 breaststroke - 2. E. Folkedahl, 28.97; 5. G. Huber, 33.91; 6. L. Rabe, 36.35

Girls 8 and under 25 breaststroke - 1. K. O'Hara, 28.38; 2. A. Lovelace, 28.78; 3. M. Redenius, 32.15

Boys 9-10 50 breaststroke - 1. A.J. Morrow, 46.40; 3. N. Lovelace, 54.56

Girls 9-10 50 breaststroke - 1. E. Bachelder, 40.50; 2. M. Smedsrud, 52.97; 3. A. Lensch, 54.47

Boys 11-12 50 breaststroke - 1. T. Peterson, 41.75; 4. M. Leschensky, 46.67; 5. C. Johnson, 56.50

Girls 11-12 50 breaststroke - 2. C. Yee, 37.31; 6. C. Carolan, 49.38

Boys 13-14 50 breaststroke - 2. B. Hogan, 42.29; 3. N. Cowie, 50.65; 4. C. Hamilton, 54.26

Girls 13-14 50 breaststroke - 1. M. Lea, 36.20; 2. K. Maher, 36.56; 4. N. Heffern, 41.08

Boys 15 and over 50 breaststroke - 1. Z. Lea, 35.62; 5. T. Imoehl, 36.03

Girls 15 and over 50 breaststroke - 1. M. Tappe, 36.50; 4. H. Klotzbach, 43.10; 5. A. Johnson, 43.18

Boys 8 and under 100 free relay - 1. A. Kittelson, E. holthaus, B. Jermier, E. Folkedahl, 1:15.80; 4. G. Huber, A. Jones, L. Rabe, I. Knaack, 2:28.41

Girls 8 and under 100 free relay - 1. M. Redenius, M. Moore, J. Phillips, K. O'Hara, 1:24.75; 2. J. Alberts, A. Lovelace, B. Duwe, M. Rhodes, 1:30.73; 4. R. Bruening, R. Dayton, S. Lonning, J. Folkedahl, 2:21.63

Boys 9-10 200 free relay - 1. A.J. Morrow, K. Tyler, L. Folkedahl, G. Grimstad, 2:28.13; 3. J. Pipho, M. O'Hara, C. Robinson, Z. Jermier, 2:42.60

Girls 9-10 200 free relay - 1. E. Kittelson, K. Folkedahl, G. Bachelder, E. BAchelder, 2:23.12

Boys 11-12 200 free relay - 2. C. Luzum, S. Robinson, A. Heine, T. Peterson, 2:21.25

Girls 11-12 200 free relay - 2. E. Miller, D. Lundtvedt, S. Guzman, C. Yee, 2:07.67; 3. A. Pipho, K. Bruening, S. Malone, A. Dunca, 2:24.88

Boys 13-14 200 free relay - 2. B. Hogan, C. Hamilton, T. Imoehl, A. Krieger, 2:21.15

Girls 13-14 200 free relay - 1. M. Folkedahl, A. Folkedahl, M. Jermier, K. Yee, 1:52.47; 3. K. Watler, M. Lillegraven, K. Fjelstul, I. Iverson, 2:15.86

Boys 15 and over 200 free relay - 2. N. Suhr, T. Imoehl, C. Cowie, Z. Lea, 1:56.44

Girls 15 and over 200 free relay - 1. K. Maher, T. Lundtvedt, J. Beierle, M. Tappe, 1:57.77