Katherine Bruening finished second in the girls 11-12 50 fly. (Photos by Jennifer Bissell)
Katherine Bruening finished second in the girls 11-12 50 fly. (Photos by Jennifer Bissell)
It was a big victory for the Decorah swim team Thursday night as the team defeated Calmar at home.

Decorah posted 540 points while Calmar had 213 points.

The team hosts Elkader/Strawberry Point today, Tuesday, June 25, at 5 p.m. They are then off until July 9.



Records fall

Already this season the swim team has seen three individuals break records, all at the Monona meet from June 18.

Emma Bachelder broke the 9-10 year-old girl 50-meter freestyle record with a time of 35.31 seconds. The old record was set in 2001.

A.J. Morrow broke the 9-10 boy 100-meter IM record with a time of 1:39.72. The old record was set in 2012.

Micala Folkedahl set the new time in the 50-meter fly. Her new time was 32.60 seconds. The previous record was set in 2007.



Decorah results

Boys 8 and under 100 medley relay - 1. A. Kittelson, S. Dynes, E. Folkedahl, B. Jermier, 1:46.35; I. Knaack, L. Rabe, A. Jones, E. Holthaus, DQ; B. Lepa, Q. Baumann, A. Cowie, J. Magner, DQ

Girls 8 and under 100 medley relay - 1. J. Phillips, A. Lovelace, J. Alberts, M. Redenius, 1:49.38; 2. J. Folkedahl, R. Bruening, B. Duwe, C. Reiser, 2:11.47; M. Moore, M. Vasquez-Suomala, S. Lonning, R. Dayton, DQ

Boys 9-10 200 medley relay - 1. B. Duwe, B. Gulrud, G. Grimstad, Z. Jermier, 3:17.66; 2. C. Huebner, N. Lovelace, L. Folkedahl, K. Tyler, 3:30.66; 4. D. Elsbernd, C. Gulrud, A.J. Morrow, S. Kleiner, 3:54.94; B. Hogan, A. Chamberlain, C. Robinson, B. Reiser, DQ; C. Huebner, F. Dynes, J. Pipho, G. Smith, DQ

Girls 9-10 200 medley relay - 1. G. Bachelder, I. Knutson, E. Bachelder, E. Kittelson, 3:00.00; I. Smith, C. Rooney, M. Smedsrud, R. Wilson, DQ; L. Iverson, A. Madsen, K. Folkedahl, J. Lundtvedt, DQ; A. Lensch, A. Dynes, S. Schmidt, P. Taylor, DQ; T. Sanderman, C. Peterson, E. Luzum, E. Carolan, DQ

Boys 11-12 200 medley relay - 1. C. Luzum, T. Peterson, S. Peterson, J. Redenius, 2:43.62; D. Vasquez-Suomala, N. Holkesvik, L. Iverson, DQ; A. Heine, N. Cowie, S. Robinson, L. Marquardt, DQ; C. Johnson, M. Leschensky, E. Mitchell, G. Iverson, DQ

Girls 11-12 200 medley relay - 1. E. Miller, C. Yee, K. Bruening, D. Lundtvedt, 2:28.57; 3. S. Guzman, M. Herrmann, S. Malone, A. Casterton, 2:55.63; 4. J. Lundtvedt, C. Carolan, P. Kirchner, R. Klotzbach, 3:06.87; M. Duwe, K. Oftedahl, J. Klechner, A. Svestka, DQ

Boys 13-14 200 medley relay - 1. D. Holkesvik, B. Hogan, A. Lillegraven, A. Krieger, 2:19.41

Girls 13-14 200 medley relay - 1. M. Jermier, K. Maher, M. Folkedahl, A. Folkdahl, 2:12.34; 2. C. Cowie, M. Lillegraven, C. Nordheim, K. Peterson, 2:27.56; 5. L. Kleckner, I. Iverson, K. Walter, S. Byrnes, 2:57.30

Boys 15 and over 200 medley relay - 2. T. Peterson, T. Imoehl, N. Suhr, W. Hawley-Bourcier, 2:15.65

Girls 15 and over 200 medley relay - 2. A. Johnson, H. Klotzbach, A. Wahlberg, K. Teff, 2:21.91; J. Beierle, M. Tappe, J. Jenkins, G. Cowie, DQ

Boys 8 and under 25 free - 1. E. Folkedahl, 17.48; 2. A. Kittelson, 17.63; 3. B. Jermier, 19.72; 4. E. Holthaus, 19.75; 5. A. Jones, 24.97; 6. I. Knaack, 26.03; 8. Q. Baumann, 30.56; 9. J. Magner, 30.81; 10. S. Dynes, 31.35; 13. B. Lepa, 36.0-4; 14. A. Cowie, 36.35

Girls 8 and under 25 free - 1. M. Redenius, 20.81; 2. M. Moore, 21.09; 3. J. Alberts, 21.50; 4. J. Phillips, 22.00; 5. B. Duwe, 23.31; 6. J. Folkedahl, 27.51; 7. C. Reiser, 28.75; 8. S. Lonning, 29.71; 10. S. O'Reilly, 32.02; 12. R. Dayton, 35.66; 16. M. Vasquez-Suomala, 40.28

Boys 9-10 50 free - 1. G. Grimstad, 32.78; 2. A.J. Morrow, 33.56; 3. J. Pipho, 40.52; 4. F. Dynes, 40.64; 5. K. Tyler, 40.65; 6. L. Folkedahl, 41.47; 7. Z. Jermier, 41.50; 8. C. Gulrud, 42.22; 9. C. Robinson, 42.25; 10. B. Gulrud, 42.42; 11. N. Lovelace, 42.81; 12. C. Huebner, 45.19; 13. T. Irwin, 45.40; 14. B. Duwe, 46.02; 15. C. Huebner, 49.32; 16. S. Kleiner, 49.50; 17. G. Smith, 50.56; 18. B. Hogan, 51.66; 19. B. Reiser, 55.34; 20. J. Rabe, 55.59; 21. A. Chamberlain, 57.53; 22. D. Elsbernd, 1:00.72; 24. N. Larson, 1:08.68

Girls 9-10 50 free - 1. E. Bachelder, 30.78; 2. E. Kittelson, 36.45; 3. K. Folkedahl, 36.68; 4. S. Schmidt, 38.31; 5. G. Bachelder, 38.66; 6. C. Rooney, 41.03; 7. I. Knutson, 41.19; 8. T. Sanderman, 42.44; 9. P. Taylor, 42.91; 10. A. Dynes, 43.56; 11. J. Lundtvedt, 44.22; 12. A. Lensch, 44.65; 13. M. Smedsrud, 45.13; 14. M. Dlhy, 46.78; 16. E. Luzum, 50.12; 19. L. Johnson, 54.52; 20. L. Iverson, 55.68; 21. C. Peterson, 56.05; 24. I. Smith, 1:00.81; 27. E. Carolan, 1:08.47; 28. R. Wilson, 1:16.88

Boys 11-12 50 free - 2. T. Peterson, 21.78; 3. J. Redenius, 33.84; 5. A. Heine, 34.31; 6. C. Luzum, 34.44; 7. S. Peterson, 37.22; 8. L. Marquardt, 38.05; 9. N. Cowie, 38.20; 11. E. Mitchell, 39.00; 13. D. Vasquez-Suomala, 39.50; 14. N. Holkesvik, 39.97; 15. G. Iverson, 40.13; 16. S. Robinson, 41.28; 17. C. Johnson, 43.32; 18. M. Leschensky, 43.76; 19. L. Iverson, 46.88

For the complete story and additional photos, pick up Decorah Newspapers at one of the many convenient locations throughout Decorah and Winneshiek County. Or, for 34 cents an issue, subscribe to Decorah Newspapers by calling (563) 382-4221.