Nearly 700 participants filled the streets Saturday during the annual Elveløpet 5K/15K run/walk. (Photo by Julie Berg-Raymond)
Nearly 700 participants filled the streets Saturday during the annual Elveløpet 5K/15K run/walk. (Photo by Julie Berg-Raymond)
With cooler temperatures, nearly 700 participants took to the streets Saturday for the annual Nordic Fest Elveløpet 5K/15K run/walk.

Results from the 15K run are published below. Results from the 5K run/walk will be published in an upcoming edition of Decorah Newspapers.



15K results

Overall female: Sarah Hammel, Charles City, 1:00:45.19

Overall male: Peter Kraus, Decorah, 0:52:54.25

Female 13-19: 1. Shana Kelly, Decorah, 1:01:22.00; 2. Tricia Serres, Platteville, Wis., 1:09:17.46; 3. Lauren Mordini, Wheaton, Ill., 1:10:30.79; 4. Jenna Dengler, Ankeny, 1:13:50.21; 5. Tessa Kraus, Decorah, 1:13:50.21; 6. Randi-Kate Canoy, Decorah, 1:18:13.74; 7. Brenna Betts, Decorah, 1:25:06.00; 8. Keeghan Douglas, Johnston, 1:29:24.48; 9. Kirsten Arneson, Decorah, 1:52:29.85; 10. Maggie Locke, Decorah, 1:52:30.62

Male 13-19: John Donovan, Platteville, Wis., 0:58:27.99; 2. John Hadish, Ames, 0:59:53.76; 3. Nate Marti, Mount Vernon, 1:00:19.77; 4. Hans Holkesvik, Decorah, 1:02:00.51; 5. Alex Bishop, Decorah, 1:02:53.70; 6. Nathan Suhr, Decorah, 1:04:18.52; 7. Kellan O'Shea, Decorah, 1:10:17.61; 8. Kennedy Folkedahl, Decorah, 1:10:17.79; 9. Dusty Jentz, Platteville, Wis., 1:14:29.23; 10. Jerad Lee-Gay, Decorah, 1:16:56.81; 11. Guillermo Escoto, Decorah, 1:17:23.55; 12. Shelton Smith, Decorah, 1:27:52.84

Female 20-29: 1. Jayne Cole, Decorah, 1:09:17.45; 2. Lauren Wettach, Decorah, 1:10:56.44; 3. Nicole Powers, Adel, 1:12:29.63; 4. Anna Arbisi, Edina, Minn., 1:12:51.31; 5. Erika Randall, Decorah, 1:13:22.55; 6. Kelsie Larson, Decorah, 1:13:22.95; 7. Amy Reicks, New Hampton, 1:14:21.88; 8. Christina Weckwerth, Minneapolis, Minn., 1:15:43.81; 9. Andrea Klepper, Algona, 1:15:43.81; 10. Maggie Jasper, Decorah, 1:15:59.96; 11. Katie Van Winkle, Decorah, 1:17:20.55; 12. Danielle Goodwin, New Hampton, 1:18:08.47; 13. Devon Hovey, Decorah, 1:18:28.18; 14. Sophie Ristan, Saint Paul, Minn., 1:18:28.19; 15. Rose Amundson, Iowa City, 1:21:08.82; 16. Shelby Steele, Decorah, 1:21:35.90; 17. Sydney Bermel, Clear Lake, 1:22:12.10; 18. Jodi Hendricks, Decorah, 1:22:18.39; 19. Morgan Lyons, West Des Moines, 1:27:28.84; 20. Amanda Jorgernsen, Thomasboro, Ill, 1:29:15.32; 21. Amy Becker, Waterloo, 1:32:23.75; 22. Kyleigh Kriener, Ossian, 1:34:00.98; 23. Brooke Hudson, Lansing, 1:37:35.10; 24. Becky Rea, Lansing, 1:37:35.10

Male 20-29: 1. Austin Tegels, Brandon, 0:53:15.50; 2. Andrew Papke-Larson, Decorah, 0:54:13.14; 3. Orxy Stevenson, Madison, Wis., 0:55:38.76; 4. Max Molzahn, Decorah, 0:57:17.55; 5. Otis Weckwerth, Minneapolis, Minn., 0:58:29.22; 6. Karl Gesch, Ames, 0:58:35.13; 7. Travis Houle, Decorah, 0:58:39.41; 8. Matthew Rubins, Bettendorf, 0:59:24.49; 9. Retro Neubauer, Decorah, 0:59:24.88; 10. Zach Fadness, Austin, Minn., 1:00:25.72; 11. Kyle Windquist, La Crosse, Wis., 1:04:14.55; 12. Kent Ingvalson, Decorah, 1:05:32.22; 13. Chris George, Decorah, 1:06:17.55; 14. Micah Ballew, Wauwatosa, Wis., 1:07:36.37; 15. Nick Jazdzewski, Decorah, 1:08:58.49; 16. Michael Yearows, Marion, 1:10:14.81; 17. Jon Olson, Decorah, 1:11:51.41; 18. Jesse Lyon, Decorah, 1:12:54.87; 19. Rob Robison, Johnston, 1:13:27.83; 20. Johnny Hogue, Rockford, Minn., 1:14:03.21; 21. Brent Blaser, Decorah, 1:15:34.96; 22. Jay Geissler, Decorah, 1:15:50.80; 23. Sam Beard, Decorah, 1:18:27.81; 24. Jacob Johnson, Decorah, 1:19:41.63; 25. Nick Pearch, Decorah, 1:20:06.31

Female 30-39: 1. Marissa Nordschow, Decorah, 1:10:21.43; 2. Amy Carolan, Marine On St. Croix, Minn., 1:13:58.74; 3. Angie Kerndt, Decorah, 1:14:38.79; 4. Shauna Menke, Decorah, 1:18:46.95; 5. Rebecca Newhouse, Linn Grove, 1:18:53.26; 6. Jana Hovland, Huntington, W.V., 1:19:54.40; 7. Rachel Parks, Big Lake, Minn., 1:21:09.56; 8. Jennifer Ferson, Denver, 1:21:50.30; 9. Misti Shawver, New Hampton, 1:22:26.53; 10. Emily Smith, New Hampton, 1:22:26.74; 11. Liza Hicken, Decorah, 1:25:21.26; 12. Leticia Rambo, Durango, Colo., 1:26:18.95; 13. Lori Rissman, Decorah, 1:26:40.82; 14. Renee Byrnes, Dorchester, 1:28:37.79; 15. Katie Allen, Marion, 1:29:43.56; 16. Nanci Klocke, Hayfield, Minn., 1:29:46.59; 17. Jordan Hansen, Hudson, 1:32:02.59; 18. Heather Olsen, Voorhies, 1:32:02.72; 19. Laura Folkerts, Cedar Falls, 1:32:23.76; 20. Jamie Isaacson, Cresco, 1:32:28.75; 21. Glenna Munuswamy, Ossian, 1:32:51.53; 22. Kara Shannon, Readlyn, 1:32:51.73; 23. Jenny Hager, Waukon, 1:37:14.61

Male 30-39: 1. Jeremy Peake, Waukon, 1:00:48.34; 2. Kevin Roberts, Decorah, 1:03:23.25; 3. Jared Nielse, Decorah, 1:04:03.27; 4. Jeffrey Bishop, Chicago, Ill, 1:04:54.20; 5. Ben Dauck, Fort Atkinson, Wis., 1:05:28.96; 6. Terry Oliphant, Forest City, 1:05:56.20; 7. Blair Redenius, Charles City, 1:10:23.43; 8. John Anderson, Decorah, 1:10:30.43; 9. Jeffrey Freidhof, Decorah, 1:10:47.51; 10. Brent Buresh, Decorah, 1:10:51.29; 11. Daniel Vondra, Iowa City, 1:10:53.22; 12. Brett Ostby, Rochester, Minn., 1:11:47.51; 13. Jeff Cooper, Decorah, 1:12:17.43; 14. Joshua White, Randolph, Vt., 1:15:40.85; 15. Andrew Kautman, Gilbert, 1:16:49.31; 16. Jason MacDuff, Sausalito, Calif., 1:18:50.21; 17. Josh Taylor, Rochester, Minn., 1:19:02.99; 18. Cory Felderman, Rochester, Minn., 1:19:03.20; 19. Matt Burreson, Decorah, 1:21:20.61; 20. Erik Riha, Champaign, Ill., 1:22:24.29; 21. Jacob Lassetter, Decorah, 1:28:31.77; 22. Tom Haskell, Athens, Ohio, 1:47:27.72

Female 40-49: 1. Vicki Bjerke, Decorah, 1:12:17.79; 2. Elizabeth Lippert Kane, Decorah, 1:14:30.80; 3. Sandy Fadness, Austin, Minn., 1:15:47.75; 4. Jessica Zilka, Decorah, 1:19:52.21; 5. Cristy Nimrod, Decorah, 1:20:21.70; 6. Staci Wicks, Cresco, 1:21:24.56; 7. Elizabeth Leschensky, Decorah, 1:21:49.82; 8. Kristin Smith, Russellville, AR, 1:23:15.74; 9. Maureen Bamrick-Burtness, Clear Lake, 1:23:26.15; 10. Amy Robinson, Decorah, 1:23:39.26; 11. Linda Hougen, Decorah, 1:28:07.28; 12. Melissa Hudgens, Argyle, Texas, 1:36:39.66; 13. Sandra Lyons, Lansing, 1:40:13.28; 14. Rene Kriener, Ossian, 1:43:23.34

Male 40-49: 1. Lars Anderson, Iowa City, 0:58:19.61; 2. Derek Sweet, Decorah, 1:02:11.64; 3. Monte Marti, Mount Vernon, 1:04:54.28; 4. Jon Jensen, Decorah, 1:07:37.50; 5. Garth Carlson, Davenport, 1:09:31.48; 6. Brian Sullivan, Decorah, 1:10:41.17; 7. Chris Ristau, Denver, 1:11:10.53; 8. Marc Folkedahl, Decorah, 1:11:15.61; 9. Aire Mounthachak, Rockford, Minn., 1:12:55.80; 10. Jerry Robinson, Decorah, 1:13:35.55; 11. Alan Schmitt, Fort Atkinson, 1:17:06.14; 12. Jayme Folkedahl, Decorah, 1:17:30.24; 13. Paul Dambek, Valparaiso, Ind., 1:18:33.72; 14. Jason Husveth, Marine On St. Croix, Minn., 1:19:38.56; 15. Rich Wicks, Cresco, 1:21:26.29; 16. Mark Vagts, Waseca, Minn., 1:23:28.99; 17. Russell Drenth, Decorah, 1:23:41.50; 18. Dan Marlow, Decorah, 1:24:42.31; 19. Robert Hudgens, Argyle, Texas, 1:26:32.33; 20. John Dambek, Decorah, 1:27:56.33; 21. Johnathan Storlie, Spring Grove, Minn., 1:32:05.55

Female 50-59: 1. Michele Stevens, Denver, 1:16:29.22; 2. Anne-Lene Frolandshagen, Fredrikstad, Minn., 1:28:09.83; 3. Amy Schwartz, Decorah, 1:29:30.58; 4. Sharon Gerleman, Ridgeway, 1:30:11.34; 5. Barb Baker, Grinnell, 1:31:05.59; 6. Laure Rausch, Fort Atkinson, 1:37:14.43; 7. Rita Newton, Waukon, 1:40:13.68

Male 50-59: 1. Robert Serry, Platteville, Wis., 1:05:30.00; 2. Tom Kraabel, Decorah, 1:14:04.30; 3. Daniel Pavlovec, Fort Atkinson, 1:17:40.41; 4. Dan Nielson, Maple Grove, Minn., 1:18:01.31; 5. Jeff Holmquist, La Crosse, Wis., 1:21:46.82; 6. Brad Orvis, Decorah, 1:28:10.94; 7. Steven Masman, Caledonia, Minn., 1:30:16.89

Male 60-98: 1. Linus Barloon, Decorah, 1:19:43.31; 2. Mick Snell, Hampton, 1:20:00.53